A Mol és a kazahsztáni nemzeti olajtársaság, a KazMunayGas (KMG) együttműködési megállapodást kötött a kazah olaj- és gázipari, illetve petrolkémiai szektorban lévő közös lehetőségek kiaknázásáról - közölte a Mol szerdán az MTI-vel.
Az Onsemi amerikai chipgyártó néhány év alatt összesen 2 milliárd dollárt fektet be egy csehországi gyártóüzemének fejlesztésébe - áll a cég és a kormány közös közleményében.
Magyarországon 544 francia tulajdonú vállalat működik, csaknem 11 százalékkal több, mint 2020-ban, csaknem 49 ezer munkavállalóval, éves árbevételük több mint 13 milliárd euró - közölte a Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara csütörtökön az MTI-vel, a Magyarországi Francia Nagykövetség Gazdasági Osztályával és a Francia Külkereskedelmi Tanácsosok magyarországi szervezetével készített tanulmányuk alapján.
Hamarosan megérkezik Budapestre Hszi Csin-ping kínai elnök, aki május 5-én Párizsban kezdte meg az európai látogatását. Delegációja tegnap Szerbiába érkezett, onnan repül ma Ferihegyre. Az államfő utazását fokozott figyelem övezi szerte a világon – írja a Reuters.
Csökkentek a Kínába irányuló közvetlen külföldi befektetések (FDI) januárban éves összevetésben az ázsiai ország kereskedelmi minisztériumának adatai szerint. Az FDI 112,71 milliárd jüan (15,86 milliárd dollár) volt januárban, ami 11,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de 20,4 százalékkal meghaladta a tavaly decemberit. Tavaly volt 2012 óta az első olyan év, amikor a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések értéke csökkent éves összevetésben.
A német vállalatok tavaly soha nem látott mértékben, 12 milliárd euróra növelték közvetlen befektetéseiket Kínában, jelezve, hogy erőteljesen igyekeznek bővíteni jelenlétüket a világ második legnagyobb gazdaságában. A Bundesbank alá tartozó Német Gazdasági Intézet adatait felhasználó jelentéséből kiderül, hogy ez a növekedés dacol az Európai Unió fokozódó szabályozásával, amely az ilyen befektetésekkel kapcsolatos biztonsági aggályok miatt vezettek be.
Az indo-csendes-óceáni térség az elmúlt években a globális nagyhatalmi versenyfutás középpontjába került, miután mind az Egyesült Államok, mind Kína jelentősen növelné a geopolitikai súlyát a területen – írja a Nikkei Asia.
Az Európai Unió a héten átfogó gazdasági biztonsági csomagot terjeszt elő, hogy megerősítse globális hatalmi pozícióját és megvédje gazdaságát a külső fenyegetésektől. A tervezet olyan szabályokat tartalmaz, amelyek megerősítik az EU hatáskörét a külföldi befektetések átvilágításában és esetleges blokkolásában, még a külföldi irányítás alatt álló vállalatok esetében is.
A 2022-es orosz inváziót követően szerte a világon megjelentek az orosz felsőosztály ezrei. A jómódú bevándorlók szívesen választották a népszerű turistaközpontokat, így a thaiföldi Phuket szigetén is jelentős orosz diaszpóra alakult ki. Ez pedig egyáltalán nem volt a helyi politikai elit ellenére – számolt be a Nikkei Asia.
A kínai forgalmazású részvényekbe fektetett külföldi tőkét csaknem teljes egészében kivonták az idén a befektetők, miután egyre kétségesebbnek tartják, hogy Peking hajlandó lesz komolyabb ösztönzőkkel serkenteni a megtorpanó gazdasági növekedést - áll a Financial Times pénteken ismertetett felmérésében.
A korábbi negyedévekhez hasonlóan az idei harmadik negyedévben is visszafogott maradt az ingatlanbefektetési aktivitás. Összesen 135 millió euró befektetési volument regisztráltak, amivel az idei évi volumen 345 millió eurónál tart. 2023 októberében a prémium hozamok a bevásárlóutcák (high-street) esetében 6,00%-on, az irodapiacon 6,50%-on, a logisztikai piacon 7,00%-on, míg a kiskereskedelmi parkoknál 7,25%-on álltak - derül ki a CBRE felméréséből.
Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter a stratégiai iparágak védelme érdekében a külföldi befektetések ellenőrzésének megerősítésére tett ígéretet.
A Reuters által megszerzett exkluzív dokumentum szerint a német kormány Kínában beruházó vállalatoknak nyújtott beruházási garanciái idén drámaian csökkentek. Idén eddig mindössze 51,9 millió eurót tettek ki ezek a vállalások, ami rávilágít a Kínától való függőség csökkentésére irányuló német stratégia hatására.
A világ nagy gazdaságai jelentős támogatásokat kínálnak a zöld technológiákba történő beruházások vonzására, ami olyan éles versenyhez vezet, amely a kisebb gazdaságokat hátrányos helyzetbe hozza. Az USA, az EU és Japán ösztönzőkkel vonzza a külföldi tőkeberuházásokat (FDI), ami megkérdőjelezi a globalizáció elveit, és potenciálisan gátolja azon gazdaságok növekedését, amelyek nem képesek megfelelni ezeknek a támogatásoknak.
A külföldi befektetők jelentősen visszahúzódtak a japán kötvényektől, az augusztus 5-én zárult héten nettó 1,97 ezermilliárd jen (13,70 milliárd dollár) értékű, egy évnél hosszabb lejáratú kötvényt vettek ki, ami január 13. óta a legnagyobb mennyiség. Mindez a helyi kötvényhozamok további emelkedésével jár, miután a Bank of Japan kiigazította hozamszabályozási politikáját. Ennek ellenére a rövid lejáratú japán adósságpapírokba mintegy 768,6 milliárd jen külföldi tőke áramlott be.
Az Egyesült Államokban a külföldi befektetések a 2021-es 388 milliárd dollárról 285 milliárd dollárra csökkentek 2022-ben, elsősorban az amerikai vállalatok külföldi felvásárlásainak csökkenése miatt - derül ki az ENSZ adataiból. Az előző nagy világválság óta nem mértek ekkora visszaesést.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Washingtonnak adott a lehetőség, kérdés, élnek-e vele.
Dnyipró volt a célpont.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?